Avrupa Uzay Ajansı, Rusya ile Ortak Mars Görevini Askıya Aldıklarını Açıkladı

Rusya'nın Ukrayna işgali ve yaklaşık üç haftadır devam eden savaşın yıkıcı etkileri hayatın pek çok alanında tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Binlerce insanın hayatını kaybettiği, şehirlerin bombalandığı, masum insanların hayatta kalsalar bile 'hayatlarından oldukları', ülkelerinden ve evlerinden kaçmak zorunda kaldıkları bu savaş, aynı zamanda neredeyse her sektörde yaptırım kararlarını da beraberinde getirdi. 

18.03.2022 20:45:16 tarihinde yayınlandı.

Rusya'nın Ukrayna işgali ve yaklaşık üç haftadır devam eden savaşın yıkıcı etkileri hayatın pek çok alanında tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Binlerce insanın hayatını kaybettiği, şehirlerin bombalandığı, masum insanların hayatta kalsalar bile 'hayatlarından oldukları', ülkelerinden ve evlerinden kaçmak zorunda kaldıkları bu savaş, aynı zamanda neredeyse her sektörde yaptırım kararlarını da beraberinde getirdi. 

Sektörlerin dünya devi şirketleri, bir bir Rusya'daki hizmetlerine son verdi, ülkedeki ofisler kapandı, ürün satışları durduruldu. Yani savaş bombalarla Ukrayna'daki hayatı durdururken, şirketlerin ve kurumların yaptırımlarıyla Rus halkı için de zorlu bir süreç başlamış oldu. Tabii ki tüm bu yaşananlardan bilim dünyası da olumsuz etkilendi.

Daha önce NASA ve Roscosmos astronotlarının ve kozmonotlarının şu an Uluslararası Uzay İstasyonu'nda ortak çalışmalar yürütüyor olmaları gündeme gelmiş; hatta bir Rus medya kuruluşunun paylaştığı bir video gündem olmuş, tartışma yaratmıştı. Şimdi ise devam eden tartışmalar gölgesinde Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Rusya ile ortaklaşa yürüttüğü ExoMars isimli Mars projesini askıya aldığını açıkladı.

ESA tarafından yapılan açıklamada  “16-17 Mart tarihlerinde Paris'te toplanan ESA'nın Yönetici Konseyi, ExoMars konusunda Ukrayna'daki savaştan kaynaklanan durumu değerlendirdi. Oybirliği ile 2022'de fırlatılacak ExoMars gezici görevinde Roscosmos ile devam eden işbirliğini yürütmenin mevcut imkansızlığı kabul edildi ve ESA Genel Direktörüne işbirliği faaliyetlerini alınan karar doğrultusunda askıya almak için uygun adımları atması talimatı verildi” ifadelerine yer verildi.

Mars ile ilgili atılan önemli adımlardan biri olan bu gezici göreve yönelik oluşan sıkıntıların giderilmesi için çalışmaların devam ettiğini bildiren açıklamad ayrıca  “Roscosmos'un personelini Fransız Guyanası'ndaki Avrupa Uzay Limanı'ndan çekme kararının ardından, Soyuz tarafından başlatılması planlanan tüm görevler askıya alındı” ifadeleri kullanıldı. 

ExoMars programı ile iki uzay ajansı, Mars yüzeyinde su, yaşam izleri gibi astrobiyolojik veriler ile ilgili çalışacaktı. Bu açıklamalar sonrası görevin ne gibi süreçlerden geçeceği ve nasıl hayata geçirileceği şu an için net bir şekilde bilinmiyor.

İLGİLİ HABER Rusya Uzay Ajansından Korkutan Uyarı: Yaptırıma Uğrarsak, Uluslararası Uzay İstasyonu Avrupa veya ABDye Düşebilir


Kaynak webtekno.com

 

Hazır Mısın Merkür, Selfie Zamanı: BepiColombo Bu Gece Merkür’e En Yakın Noktaya Ulaşacak

İnsanlık için her zaman ilgi odağı ve gizem olan uzay hakkında, günümüzdeki teknolojiler ve çalışmalar sayesinde artık gerçeğe en yakın veriler sağlanabiliyor. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, uzay çalışmaları ülkeler için stratejik bir öneme sahip oldu. Uzaya hakimiyet, insanlık yararının, bilimsel verilerin dışında diplomatik bir rol oynuyor.

Dünyanın En Büyük Bankası JPMorgan 2022 Sonu Bitcoin Fiyat Tahminini Açıkladı: Önceki Tahminler Çöpe Gitti

Dünyanın en büyük bankası olan JPMorgan, düzenli olarak kripto paralara ilişkin önemli açıklamalar paylaşıyor. Geçtiğimiz aylarda kripto para piyasalarındaki yükselişin gerçekçi olmadığını ve ‘köpüklendiğini’ belirten banka, daha sonra Bitcoin’in ‘adil değerinin’ 35 bin dolar olduğunu açıklamış, ilerleyen günlerde de ‘Ethereum mu, Bitcoin mi?’ sorusunun cevabını vermişti.

Türkiye İlk 5’te: Twitter, İçeriklerin Kaldırılması İçin Hükümetlerden Rekor Sayıda Talep Aldığını Açıkladı

Geçtiğimiz yılın Ocak ayında Türkiye’deki kullanıcı sayısı 13,6 milyon olan Twitter, Türkiye’de en çok kullanıcıya sahip 5 sosyal medya uygulamasından biri. Dünya çapında tüm hükümetler her geçen gün sosyal medyayı daha fazla denetlemeye ve gözetim altında tutmaya çalışıyor. Twitter da bu mecralardan biri olmuş durumda.