Ay, Dünya’ya Son 1300 Yıldır Hiç Olmadığı Kadar Yaklaştı: Hayatta Olan Hiçbir İnsan, Ay’ı Bu Kadar Yakın Görmemişti!

Astrofizikçi Graham Jones ile ekibi, Ay ile ilgili dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada, 21 Ocak 2023 Cumartesi günü Ay'ın Dünya'ya çok uzun zamandır hiç olmadığı kadar yakınlaştığı ifade edildi. Hatta bu yakınlık öyle bir seviyede oldu ki son 1.337 yılın rekoru kırıldı.

24.01.2023 23:00:24 tarihinde yayınlandı.

Astrofizikçi Graham Jones ile ekibi, Ay ile ilgili dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada, 21 Ocak 2023 Cumartesi günü Ay'ın Dünya'ya çok uzun zamandır hiç olmadığı kadar yakınlaştığı ifade edildi. Hatta bu yakınlık öyle bir seviyede oldu ki son 1.337 yılın rekoru kırıldı.

Bilindiği üzere, Ay'ın çember şeklinde bir yörüngesi yok. Daha çok elips şeklinde Dünya çevresinde dolaşan uydumuz, Jones ve ekibinin hesabına göre geçtiğimiz günlerde 356.568 km yakınımıza kadar geldi. Ay'ın Dünya'ya olan ortalama uzaklığının 405.000 km olduğunu söylemekte fayda var. Yani ay, Dünya'da ortalamadan yaklaşık 50 bin kilometre daha yakın bir pozisyondaydı.

Astrofizikçi ile ekibi, bu önemli iddiayı gündeme getirirken Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü tarafından oluşturulan "DE431" isimli veritabanından faydalandılar. Bu veritabanını Ay'ın geçmiş ve gelecek 2000 yıllık yörüngesini analiz için kullanan uzmanlar, Dünya ile Ay arasındaki mesafenin 356.570 km'nin altına düştüğü 3 tarih buldular. Bu tarihler şu şekildeydi:

Böylelikle, 1030 tarihinden sonra Ay, ilk kez Dünya'ya bu kadar yakınlaşmış oldu. Bundan sonraki en yakın mesafe, 2368 yılında olacak ve yeni bir rekor kırılacak. 

İLGİLİ HABER Tam Bir Kıyamet Senaryosu: Ay, Dünya’ya Şu Ankinden 2 Kat Yakın Olsaydı Neler Olurdu?

Japonya Uzay Araştırma Ajansı’nda (JAXA), bundan birkaç yıl önce bir açıklama yapmış ve soğuyan Ay'ın dünyadan uzaklaştığının bir kez daha altını çizmişti. Hatta bununla ilgili bir de animasyon da yayınlanmıştı. Yapılan açıklamaya göre Ay, milyarlarca yıl önce Dünya'ya 16 kat daha yakındı...

İLGİLİ HABER Uydumuz Ay Hiç Durmadan Üstümüze Doğru Gelmeye Başlarsa Neler Yaşarız?

İLGİLİ HABER Ay, Neden Devasa Bir Çekim Gücüne Sahip Olan Güneş Yerine Dünyanın Etrafında Dönüyor?


Kaynak webtekno.com

 

Çöpler Sadece Dünyada Bir Sorun Değil: Uluslararası Uzay İstasyonu, Acil Yörünge Değiştirdi

Birçok alanda yer çekimsiz ortamda bilimsel çalışmaların yapıldığı yer olan Uluslararası Uzay İstasyonu, tarihi boyunca çeşitli tehlikelerle yüz yüze geldi. Bu tehlikelerden en günceliyse ancak bugün açıklandı. NASA tarafından yapılan açıklamaya göre İstasyon, 11 Kasım günü uzay çöpüyle çarpışmamak için yörüngesinde acil değişiklik yapmak zorunda kaldı.

Saman Alevi Gibi Yayılan ‘Havrita’ Tartışmaları Hakkında Tüm Gerçekler: Kime Güveneceğimizi Şaşırdık!

Havrita isimli uygulama ve internet sitesi, geçtiğimiz hafta sonu boyunca ciddi bir gündem yarattı. Ana görüş #HavritaKapatılsın üzerinde yoğunlaşsa da bu çağrılarda kullanılan görüntülerin bazılarının gerçekleri yansıtmadığı tespit edildi. Uygulamayı destekleyenler de başıboş köpeklerin insan hayatına tehdidi üzerine yoğunlaşan #HavritaHayatKurtarır çağrısı üzerinde birleşmiş durumda.

Kara Deliklerin Çarpışması Evrenin Sırlarını Açığa Çıkarabilir! Peki Nasıl?

Evrene, gök cisimlerine ve hatta kara deliklerin nasıl oluştuğuna dair yüzlerce teori var. Bu alanda günlerce, aylarca hatta yıllarca çalışmalar yapılsa bile elde edilen veriler o kadar küçük kalıyor ki bir sonuca varmak pek mümkün olmuyor. Ancak kara delikler ve evren hakkında bilinen en net şey bunların gerçek olduğudur.