Bilgisayar Sürücülerinizi Güncellemeye Yarayan SlimDrivers Nedir, Nasıl Kullanılır, Güvenli mi?

Farkında olmasanız bile Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızın sağlıklı bir şekilde çalışması için pek çok farklı sürücüye sahipsiniz. Sürücülerin yalnızca yüklü olması yeterli değil. Söz konusu sürücülerin aynı zamanda üretici firma tarafından yayınlanan güncellemeleri de almaları gerekir. Eğer bu güncellemeleri takip ederek elle yüklemiyorsanız SlimDrivers gibi bir üçüncü taraf yazılım kullanabilirsiniz. 

14.05.2022 00:30:18 tarihinde yayınlandı.

Farkında olmasanız bile Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızın sağlıklı bir şekilde çalışması için pek çok farklı sürücüye sahipsiniz. Sürücülerin yalnızca yüklü olması yeterli değil. Söz konusu sürücülerin aynı zamanda üretici firma tarafından yayınlanan güncellemeleri de almaları gerekir. Eğer bu güncellemeleri takip ederek elle yüklemiyorsanız SlimDrivers gibi bir üçüncü taraf yazılım kullanabilirsiniz. 

SlimDrivers ve benzeri yazılımlar, kullanıcıları sürücü peşinde koşma zahmetinden kurtarır. Yazılımı kurduktan sonra gelen güncellemeleri otomatik olarak alır ve yüklersiniz. Ancak SlimDrivers gibi yazılımlar bazen doğru olmayan sürümleri indirdikleri için her zaman tam anlamıyla güvenli olarak kabul edilmez. Gelin SlimDrivers nedir, nasıl kullanılır gibi merak edilen soruları yakından inceleyelim ve güvenli mi sorusunun yanıtını arayalım.

Slimware Utilities tarafından geliştirilen ve yayınlanan SlimDrivers, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızdaki sürücüleri otomatik olarak güncelleyen ve sürücüleri kontrol etmenizi sağlayan üçüncü taraf bir yazılımdır. Windows ya da sürücü üreticileri tarafından geliştirilmiş bir yazılım olmadığı için üçüncü taraf yazılım olarak kabul edilir. 

SlimDrivers otomatik sürücü güncelleme yazılımı, kullanıcılarına bulut teknolojisi kullanarak sahip oldukları sürücüleri otomatik olarak yükleme imkanı sunar. Bu yazılımı kullanarak yaptığınız sürücü taraması sonunda sürücü hatalarını tespit edip düzeltebilir, son sürümlere ulaşabilir ve son yayınlanan güncellemeleri yükleyebilirsiniz. Düşük dosya boyutuna sahip olması ise SlimDrivers yazılımının diğer bir avantajı.

SlimDrivers otomatik sürücü güncelleme uygulamasını kurduktan sonra tarama bilgilerini özelleştirdiğiniz zaman karşınıza Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda yüklü olan sürücülerin son sürümleri ve varsa güncellemeleri çıkıyor. Bulut sistemi üzerinden bu güncellemeleri bulan yazılım, tek tıkla tüm bu güncellemeleri yüklemenizi sağlıyor.

SlimDrivers yazılımı, basit ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip. Ana tip sürücülerin tümünü bulut teknolojisini kullanarak bulan yazılım, son sürümleri ve güncellemeleri bulmakla kalmıyor; aynı zamanda bilgisayarınızda yüklü olan sürücülerde bir hata varsa bunları da kontrol ederek düzeltmenizi sağlıyor. 1 MB’dan bile daha düşük bir dosya boyutuna sahip olduğu için tüm bilgisayarlarda rahatça kullanılabilir.

Yukarıda verdiğimiz bağlantı üzerinden SlimDrivers yükleme dosyasını indirdikten sonra üzerine çift tıklayarak çalıştırın. Kullanıcı sözleşmesini kabul etmek için I Agree butonuna, yükleme işlemini başlatmak için de Accept & Install butonuna tıklayın. Birkaç dakika sürebilen yükleme işlemi sonrası Finish butonuna tıklayın. 

SlimDrivers yazılımını yükledikten sonra çalıştırın ve üst araç çubuğunda bulunan Options seçeneğine tıklayın. Bu sekmede karşınıza, SlimDrivers tarafından yapılan sürücü taramasını özelleştirebileceğiniz seçenekler çıkacak. Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda yüklü olan sürücü özelliklerine göre bu seçenekleri özelleştirebilirsiniz.

SlimDrivers tarafından yapılan sürücü tarama seçeneklerini özelleştirdikten sonra ana sayfayı açın ve Start Scan butonuna tıklayın. Bilgisayarınızda yüklü olan sürücü yoğunluğuna bağlı olarak değişen bir süre sonunda SlimDrivers taraması tamamlanacak ve karşınıza sürücü güncellemeleri çıkacak. 

SlimDrivers tarama işlemi sonrası karşınıza, eğer varsa, bilgisayarınızda yüklü olan sürücülere ait son sürümler ve güncellemeler çıkacak. Güncellemenin yanında bulunan Download Update yazısına tıklayarak söz konusu güncellemeyi yükleyebilirsiniz. Bu şekilde bilgisayarınızda yüklü olan sürücülere ait tüm güncellemeleri yükledikten sonra SlimDrivers sayfasını kapatabilirsiniz. 


Kaynak webtekno.com

 

AMD’den Binlerce Oyunda Yüzde 70 Performans Artışı Vadeden Teknoloji: Radeon Super Resolution

AMD, son yıllarda özellikle de oyun tutkunlarının gözdesi haline geldi. Zira Intel ve NVIDIA için devasa paralar harcamak istemeyen oyunseverler, AMD'nin nispeten uygun fiyatlı işlemci ve ekran kartları ile üst düzey performansa ulaşmayı başardılar. Şimdiyse şirket, müşterilerini daha fazla memnun edecek yeni bir teknolojisiyle karşımıza çıktı. AMD'nin "Radeon Super Resolution" (RSR - Radeon Süper Çözünürlük) isimli yeni özelliği, oyun performansında yüzde 70 civarı yükseliş vadediyor.