Birleşmiş Milletler, Yapay Zekânın Riskleri ve Kullanımı Konusunda Dünyaya Rehberlik Edecek Danışma Kurulu Kurdu!

Yapay zekâ teknolojileri her ne kadar hepimizin hayatını kolaylaştırsa da bazı riskleri beraberinde getiriyor. Dünya çapından yetkililer de gerekli önlemleri almaya çalışıyor. Birleşmiş Milletler’in (BM) son hamlesi de bunlardan biri.

29.10.2023 18:15:09 tarihinde yayınlandı.

Yapay zekâ teknolojileri her ne kadar hepimizin hayatını kolaylaştırsa da bazı riskleri beraberinde getiriyor. Dünya çapından yetkililer de gerekli önlemleri almaya çalışıyor. Birleşmiş Milletler’in (BM) son hamlesi de bunlardan biri.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, yaptığı açıklamada BM’nin 39 üyeli bir danışma organı kurduğunu duyurdu. Kurul, yapay zekânın riskleri ve yönetimi gibi konularda dünyaya rehberlik edecek.

BM’nin yeni danışma organı, dünyanın dört bir yanından teknoloji yöneticileri, hükûmet yetkilileri ve akademisyenleri içeriyor. Guterres de yapay zekânın insanlığa faydalarının en üst düzeye çıkarılması ve risklerin kontrol altına alınıp azaltılması için böyle bir hamle yaptıklarını ifade ediyor.

Kurulda, ChatGPT’nin arkasındaki şirket OpenAI’ın baş teknoloji sorumlusu Mira Murati, Sony CTO’su Hiroaki Kitano, Google yöneticisi James Manyika, Microsoft’un yapay zekâ sorumlusu Natasha Crampton gibi teknoloji devlerinden temsilciler var. Bunlara ek olarak farklı kıtalardan birçok ülkeden hükûmet yetkilileri ve Cambridge, Stanford, Tokyo Üniversitesi de dahil önde gelen okullardan profesörler ve akademisyenler bulunuyor.

İLGİLİ HABER ChatGPT ve Bard Gibi Sohbet Botlarının, Kullanıcı Profilleri Oluşturup Kişisel Verileri Topladığı Ortaya Çıktı!

Danışma kurulunun öncelikleri arasında riskler ve zorluklar konusunda küresel fikir birliği oluşturmak, yapay zekânın sürdürülebilir kalkınma hedeflerini karşılayacak şekilde kullanılmasını sağlamak ve bu teknolojilerin yönetimi konusunda küresel iş birliğini güçlendirmek gibi şeyler yer alıyor.


Kaynak webtekno.com

 

WhatsApp Instagrama Dönüşecek: Mesajlara Tepki Verme Özelliği Bazı Kullanıcılar İçin Yayınlandı

Bundan bir süre önce sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ın üzerinde çalıştığı yeni bir özellikten bahsetmiştik. Telegram'dan esinlenerek oluşturulan bu özellik, kullanıcıların mesajlara emojilerle tepkiler verebilmesini sağlıyordu. Şimdi bu özellik, WhatsApp'ın 2.22.8.3 kodlu Android beta sürümünde ortaya çıktı. Bazı kullanıcılar, an itibarıyla mesajlara emojilerle tepki verebiliyorlar.