Çoğumuzun Bilgisayarda Oynadığı İlk Oyun Olan Pinballun Sessiz Sedasız Ortadan Kaybolma Hikâyesi

2000’lerin başlarına dönelim. Çoğumuzun bilgisayarla ilk kez tanıştığı bu yıllarda internet, bu günlerde olduğu kadar yaygın olmadığından elimizde -CD’ler haricinde- Solitaire, Mayın Tarlası gibi oyunlar vardı. Özellikle bir de Pinball’umuz vardı ki modern dönemde Chrome’un dinozor oyunu neyse, Pinball da bizim için oydu.

23.01.2023 19:30:22 tarihinde yayınlandı.

2000’lerin başlarına dönelim. Çoğumuzun bilgisayarla ilk kez tanıştığı bu yıllarda internet, bu günlerde olduğu kadar yaygın olmadığından elimizde -CD’ler haricinde- Solitaire, Mayın Tarlası gibi oyunlar vardı. Özellikle bir de Pinball’umuz vardı ki modern dönemde Chrome’un dinozor oyunu neyse, Pinball da bizim için oydu.

Bahsettiğimiz gibi internetin yaygın olmadığı bir dönemde can sıkıntımızı gideren bu oyun hakkında, muhtemelen fark etmediğiniz iki gerçek var. İlki, bu oyunu uzun zamandır bilgisayarlarımızda göremiyoruz. Ve ikincisi, bu oyun sadece bir demoydu.

Pinball ya da orijinal ismiyle Space Cadet, aslında ilk olarak Windows XP ile değil, Windows 95 için bir geliştirme paketi olarak piyasaya sürülen Microsoft Plus! ile ortaya çıktı. Yani oyunu ilk olarak 1995’te gördük. Daha sonra da Windows XP sürümüyle iyice yaygınlaştı ve hepimizin aklına efsane olarak yerleşti.

Dikkatli bakınca Cinematronics ve Maxis yazılarını görebiliyoruz. Hakkında (About) sekmesine bakıldığında ise oyunun ‘Maxis tarafından Microsoft için yapıldığı’ yazıyor. Maxis’in Sims oyunlarını yaratan fakat daha sonra Electronic Arts tarafından kapatılan şirket olduğunu belirtelim.

Maxis tarafından satın alınmadan önce Cinematronics, Maelstrom adında prototip bir Pinball oyunu yapmıştı. Bu oyunda, 3 boyutlu olarak oluşturulan sahnenin Pinball masasına açılı bir şekilde yansıtılması, o zamanlar için göze oldukça sıra dışı geliyordu. Maxis bunu keşfedince de Cinematronics’i satın aldı.

3 boyutlu grafiklere sahip oyun üretme fikri, 1994-95 yılları için oldukça yabancıydı. Fakat David Stafford isimli bir oyun geliştiricisi, bunu pazarda boş bırakılmış bir yer olarak gördü ve daha sonradan adeta patlama yaşayacak Windows 95 için bir oyun yapmak istedi.

Daha sonra birkaç iş arkadaşını davet etmesiyle birlikte Cinematronics kurulmuş oldu.

Başta iki boyutlu bir aksiyon oyunu yapan şirket, bunun karşılığını göremeyince 1993 yılında çıkıp FPS türünün atası olarak görülen DOOM oyununun adeta ‘kopyasını’ ortaya çıkardı. Gluem isimli bu yapım, o dönemde Mortal Kombat ve DOOM’un başına gelen sert kısıtlamaları ve eleştirileri Microsoft’un başına çekmesin diye ortadan kalkınca ekip, bizim bildiğimiz 3 boyutlu Pinball oyununa yöneldi.


Kaynak webtekno.com

 

Adidasın Onlarca Sansürsüz Meme Gösterdiği Reklamı Yasaklandı

Dünyanın en büyük spor giyim markalarından birisi olan Adidas, yakın zamanda başlattığı reklam kampanyasıyla tartışma yarattı. Kadınlar için sütyen reklamı yapan Adidas,hem sosyal medyada hem de fiziksel tabelalarda yayımladığı reklamla bir tartışma başlattı. Şirketin tabelalarda yayımlanan reklamlarıysa sorun çıkardı.

League of Legends, Discord ve Daha Pek Çok Platforma Erişim Sorunu Yaşanıyor: Sorunun Kaynağı Açıklandı [GÜNCELLEME]

Günümüzün en popüler sunucu hizmeti sağlayıcılarından birisi olan Cloudflare, son dakikalarda pek çok popüler platformu etkileyen bir sorunla karşı karşıya. Cloudflare ve Cloudflare hizmetinden yararlanan uygulamalar ve internet siteleri, hizmet sağlayıcısında yaşanan bir sorun nedeniyle erişim sorunlarıyla boğuşuyor.

ChatGPT, Microsoftun Bulut Hizmetine Ekleniyor! Peki Ne İşe Yarayacak?

Yayınladıkları dönem infial yaratan ve o günden bu yana internet dünyasını sessizce ele geçirmeye başlayan DALL-E 2 ve ChatGPT'nin geliştiricisi OpenAI, 2019 yılında Microsoft’tan 1 milyar dolarlık yatırım almıştı. Şirket, o günden bu yana geliştirdiği yazılımları Microsoft’a da sunuyordu.