Hackerlar Birbirine Girdi: "2 Milyar TikTokçunun Verisini Çaldık" Diyen Hacker, Her Yerden Banlandı

Geçtiğimiz gün TikTok veri tabanının ele geçirildiği ve 2 milyarı aşkın kullanıcının verisi ile uygulamanın backend kodlarının çalındığı iddiası büyük bir gündem yaratmıştı. İddiaların ardından TikTok’tan resmi bir açıklama paylaşılmış ve veri sızıntısına dair herhangi bir iz bulunamadığı ifade edilmişti.

8.09.2022 15:45:15 tarihinde yayınlandı.

Geçtiğimiz gün TikTok veri tabanının ele geçirildiği ve 2 milyarı aşkın kullanıcının verisi ile uygulamanın backend kodlarının çalındığı iddiası büyük bir gündem yaratmıştı. İddiaların ardından TikTok’tan resmi bir açıklama paylaşılmış ve veri sızıntısına dair herhangi bir iz bulunamadığı ifade edilmişti.

TikTok hakkındaki veri sızıntısının gerçekliği halen sorgulanmaya devam ederken, sızıntının paylaşıldığı hacker forumunda kaos yaşandı. Verileri paylaşan hackerın forumdaki hesabı kapatıldı. Paylaşımın bunun öncesinde hackerın kendisi tarafından silindiği aktarıldı. Söz konusu paylaşım talep üzerine forum yönetimi tarafından yeniden yayınlanırken bu kez forum sahibinden önemli bir açıklamaya da yer verildi.

“Personel düzenlemesi: Bu konu başlığı, birden fazla kişinin geri istemesi nedeniyle geri yüklendi. AgainstTheWest başlangıçta onu sildi. İhlalin TikTok'tan olmadığını ve onun büyük olasılıkla yalan söylediğini veya bu tür çirkin iddialarda bulunmadan önce soruşturma bile yapmadığını lütfen unutmayın. AgainstTheWest, ihlaller veya diğer şeyler hakkında uzun bir yalan söyleme geçmişine sahiptir (Devlet destekli bir hack grubu olduğunu söyleyerek… haha) ve bu bardağı taşıran son damlaydı.”

Öte yandan hacker, forumda yaptığı paylaşımda geçtiği son güncellemede önemli bir bilgiye de yer verdi. Twitter hesaplarının bir sebepten dolayı kapatıldığını söyleyen hacker, veri tabanının boyutunun da 790 GB değil, 6,7 TB olduğunu iddia etti. Hacker, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Sızıntının TikTok'tan olmadığını iddia eden insanlarla (ve TikTok'un kendisiyle) ilgili olarak, o zaman verilen örneklerde neden çerezlerin kaydedildiğini ve bu kadar çok bilgi olduğunu açıklayabilirler mi? Haberin Twitter'a ulaştığı anda, platformda bilgi paylaşmamamıza rağmen askıya alınmamızı çok şüpheli buluyorum. Belki de TikTok bizi susturmak için bazı ipleri eline alıyor...”

Hacker, bu sözlerinde TikTok hakkındaki sızıntının gerçek olduğunu ve TikTok’un sızıntı haberinin yayılmasını önlemeye çalıştığını öne sürerken, forum sahibi ve TikTok’un açıklamalarıysa bu sızıntının gerçek olmadığını söylüyor. Söz konusu forumda zaman zaman sahte veri sızıntısı başlıklarının açıldığını da belirtmekte fayda var.

İLGİLİ HABER 2 Milyar TikTok Kullanıcısının Bilgilerinin Çalındığı İddia Edildi! (TikTok'tan Açıklama Geldi)


Kaynak webtekno.com

 

Buzullarının Altında Yaşam Olabileceği Söylenen Jüpiterin Uydusu Europanın En Yakın Fotoğrafı Çekildi

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 2011 yılında Juno ismini verdiği bir uzay aracını Jüpiter'e doğru göndermişti. 2016 yılında Jüpiter yörüngesine yerleşen uzay aracı, bugüne dek önemli görüntüler ve veriler göndermeyi başardı. Şimdiyse bugüne kadarki görüntülerin en önemlisi geldi. Juno, Jüpiter'in yaşam barındırma ihtimali en yüksek uydusu olan Europa isimli uydusuna hiç olmadığı kadar yaklaştı ve eşsiz bir görüntü almayı başardı.

Bir Neslin Vazgeçilmez Medya Oynatıcısı Winamp Geri Dönüyor (Hem de Yepyeni Bir Tasarımla!)

Özellikle de şu an 20’li yaşlarının sonlarında ve 30’larında olan nesil için Spotify, Deezer, Tidal, fizy ve benzeri müzik dinleme platformlarının henüz olmadığı; bunlar yerine sevdiğimiz şarkıları bilgisayara indirdiğimiz dönemlerde Winamp hepimizin vazgeçilmeziydi. İndirdiğimiz şarkıları Winamp aracılığıyla dinler, bugün çoğumuzun Spotify’da yaptığı şarkı listelerini yine buradan oluştururduk.  

Ünlü Apple Analisti, iPhone’ların Type-C’ye Geçişi Hakkında Yeni Bilgiler Paylaştı: Type-C’li Airpods’lar Gelebilir

Son yıllarda pek çok telefon ve bilgisayarda Type-C girişler kullanılmaya başlandı. Hızlı şarj ve hızlı dosya aktarımı nedeniyle tercih edilen Type-C girişleri, an itibariyle teknoloji dünyasının vazgeçilmezleri arasında yerini alış durumda. Ancak bu girişleri telefonlarına koymamakta ısrar eden bir firma var, Apple.