Jeff Bezos, NASA’nın SpaceX ile Anlaşması Üzerine Açtığı Davayı Kaybetti

NASA 2024’te gerçekleştirmeyi planladığı Artemis Programında kullanılacak Ay’a iniş takımlarının üretilmesi için büyük havacılık ve uzay şirketlerine ihale sunmuştu. İhaleyi Elon Musk’ın şirketi SpaceX’in kazanmasıyla 2,9 milyar dolarlık bir sözleşme imzalanmıştı.

23.02.2022 02:45:16 tarihinde yayınlandı.

NASA 2024’te gerçekleştirmeyi planladığı Artemis Programında kullanılacak Ay’a iniş takımlarının üretilmesi için büyük havacılık ve uzay şirketlerine ihale sunmuştu. İhaleyi Elon Musk’ın şirketi SpaceX’in kazanmasıyla 2,9 milyar dolarlık bir sözleşme imzalanmıştı.

İhalede teklif sunan bir diğer uzay şirketi Blue Origin’in sahibi Jeff Bezos, NASA’ya yasa dışı teklifi değerlendirdiği gerekçesiyle dava açmıştı. Blue Origin, SpaceX ve NASA anlaşması üzerine açtığı davayı kaybetti.

NASA'nın SpaceX ile sözleşmesinde, SpaceX'in üreteceği Starship uzay aracının bir sonraki teklife göre neredeyse yarı fiyatına olması ve diğer tekliflere göre potansiyel performansı dikkat çekiciydi. Jeff Bezoss bu anlaşmayı kural dışı bulduğu gerekçesiyle yargıya taşıdı. Yaklaşık 6 aydır devam eden dava bugün sonuçlandı. ABD Federal İddialar Mahkemesi, NASA ve SpaceX’in Nisan ayında imzaladığı anlaşmasında, Jeff Bezos’un öne sürdüğü gibi uygunsuz bir durum olmadığına karar verdi.

İLGİLİ HABER Jeff Bezos Ofisinde Duvarları Yumrukluyor: Elon Musk Servetini Bir Günde 36 Milyar Dolar Artırarak Rekor Kırdı

Bu süreçte yaşanan bu aksaklıklar üretim çalışmalarının da durdurulmasına yol açmıştı. Karar sonrası NASA, modern bir insanlı aya iniş aracı geliştirmek için SpaceX ile çalışmalarına “en kısa sürede” kaldıkları yerden devam edeceklerini açıkladı. SpaceX'in yeni nesil uzay aracı Starship deneme uçuşlarını gerçekleştirmeye başlamıştı, ilk yörünge denemelerinin ise önümüzde ay içinde yapılması hedefleniyor.


Kaynak webtekno.com

 

Samsung Account Şifresini ve IDsini Nasıl Kurtarabilirsiniz?

İster ilk Samsung telefonunuzu almış olun, ister bir Samsung Account’ın sunduğu avantajlardan bir haber olan uzun süreli bir Samsung kullanıcısı hiç fark etmez; bu yazımızda sizlere neden bir Samsung Account hesabı edinmeniz gerektiğinden ve şifre sıfırlama sürecinin nasıl işlediğinden bahsedip, Samsung ID’nizi, yani kullanıcı adınızı unutmanız halinde ne yapmanız gerektiğini anlatacağız.  

Yakında Telefonlar da Güneş Yanığı Olacak! İşte Telefonları Kızartacak Yeni Teknolojiden İlk Görüntü

Hong Kong merkezli bir teknoloji şirketi olan ve Türkiye'ye girişini de resmi olarak yapan Infinix, şu sıralar akıllı telefon almayı düşünen tüketicileri ikilemde bırakacak bir açıklama yaptı. Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre piyasaya sürülecek yeni telefonlar, renk değiştirebilen bir yapıya sahip olacak. Yanlış duymadınız; satın aldığınız telefonun arka yüzeyinin rengi kendi kendine değişebilecek. Peki nasıl?

Overwatch 2 Resmen Kapıda! Betaya Nasıl Katılabileceğinizi Anlattık

Blizzard Entertainment’ın ilk çıktığında Team Fortress 2 benzeri olarak anılan Overwatch oyunu, oyuncular arasında eskiden daha popüler olsa da hâlâ niş bir kitleye sahip. Blizzard’ın sevilen oyununun devamı olan Overwatch 2, bildiğiniz gibi 2 yıl öncesinden duyurulmuştu.

Twitchte Yeni Bit Skandalı Ortaya Çıktı: Adı Bile Bilinmeyen Yayıncı, Ayda 24 Bin Dolar Kazanmış(!)

Dünyanın en popüler canlı yayın platformları arasında yer alan Twitch, geçtiğimiz yıllarda bit skandalı ile gündeme gelmişti. O dönem edinilen bilgilere göre çeşitli yollarla kredi kartları çalan kişiler, yayıncılarla anlaşarak onlara Twitch'in kendi platform içi para birimi olan 'bit' atıyor, bu sayede çalıntı parayı Twitch'ten elde edilmiş yasal gelir gibi gösteriyor ve bu parayı yayıncılarla paylaşıyorlardı. Bir başka deyiş ile Twitch, kara para aklamak için bir araç olarak kullanılıyordu.

YouTuberları ve Tüm Dijital İçerik Üreticilerini Kapsayan Vergi Düzenlemesi Yürürlüğe Girdi: İşte Detaylar

Aralarında YouTuberlarında da olduğu büyük bir kitleyi kapsayan, ‘internet ortamındaki sosyal ağ sağlayıcıları üzerinden metin, görüntü, ses, video gibi içerikleri paylaşan sosyal içerik üreticisi gerçek kişiler’ ve mobil uygulama geliştiricileri için uzunca süredir beklenen vergi düzenlemesi bugün yürürlüğe girdi. Düzenleme, Resmî Gazete’de yayımlandı.