Meta, Araştırma Amaçlı Kullanılacak Yapay Zekâ Botu LLaMA’yı Duyurdu

Özellikle OpenAI’ın geliştirdiği ChatGPT ile birlikte son zamanlarda teknoloji firmaları arasında bir konuşma amaçlı yapay zeka botu geliştirme yarışı başladı. Buna Bing ile birlikte Microsoft da katılmıştı ve Bing’in insanlara verdiği akıl almaz cevaplar gündem olmuştu.

3.03.2023 00:45:15 tarihinde yayınlandı.

Özellikle OpenAI’ın geliştirdiği ChatGPT ile birlikte son zamanlarda teknoloji firmaları arasında bir konuşma amaçlı yapay zeka botu geliştirme yarışı başladı. Buna Bing ile birlikte Microsoft da katılmıştı ve Bing’in insanlara verdiği akıl almaz cevaplar gündem olmuştu.

Şimdi de Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Meta da bu furyaya katılıyor. Meta, LLaMA isminde yeni bir yapay zeka konuşma botu geliştirdiğini duyurdu. Ancak bu, ChatGPT veya Bing gibi basit bir bot olmayacak.

Bing veya ChatGPT gibi diğer yapay zekâ dil modellerinin aksine LLaMA, ortalama bir kullanıcının mesajla etkileşime giremeyeceği bir model olacak. Meta'nın duyurduğuna göre bu bir araştırma aracı olacak. Böylece kullanıcılar bu önemli ve hızlı değişen alana kolayca erişebilecek.

Meta, araştırma kullanım durumlarına odaklanan ticari olmayan bir lisans altında LLaMA'yı yayınlayarak uzmanların, akademisyenlerin ve bilim insanlarının yapay zekâ dil modellerinde önyargıya sahip olması gibi sorunları çözmek için üniversitelere, STK'lere ve endüstri laboratuvarlarına erişim sağlayacak.

İLGİLİ HABER İnternetin Babasından ChatGPT Hakkında Zehir Zemberek Açıklama: Yazıyor Ama Ne Yazdığını Bilmiyor!

LLaMA aslında farklı boyutlu dört modelin birleşiminden oluşuyor: LLaMA 65B, LLaMA 33B, LLaMA 13B ve LLaMA 7B. Modellerin isimlerindeki sayılar, her modeldeki milyarlarca parametreyi ifade ediyor. İkinci en önemli model olan LLAMA-13B, tek bir veri merkezi sınıfına sahip NVIDIA Tesla V100 ekran kartında bile çalışabiliyor ve bu sistemlerde test yapmak isteyen daha küçük kurumlar için bu büyük lütuf.


Kaynak webtekno.com

 

Ferrariden Bir Yetkili, Şirketin Kripto Parayla Ödeme Alacağını Duyurdu

Alışılmışın dışına çıkan alışkanlıklarıyla bildiğimiz lüks spor otomobil üreticisi Ferrari, kendisine oldukça sadık olan bir müşteri kitlesine sahip. Kendisinden beklenmeyen adımları da sık sık atan şirket, şaşırtıcı bir şekilde Purosangue isimli SUV modelini duyurmuştu. Bunun ardından tekrar şaşırtıcı bir duyuru geldi.

Cyberpunk 2077, Netflix Dizisinin Ardından Oyuncu Sayısını Arttırdı

CD Projekt Red’in uzun süre beklenen yapımı Cyberpunk 2077 piyasaya çıkalı epey zaman geçmiş olsa da, yeni güncellemeler ve oyunla ilgili yeni içeriklerin ortaya çıkmasıyla popülaritesini korumayı başarıyor. Yakın zamanda yayınlanan Cyberpunk: Edgerunners adlı Netflix dizisi de oyunun aktif oyuncu sayısını arttırmayı sağladı.

Vikipedideki İlk İçerik NFT Olarak Satışa Çıkıyor: Wikipedianın Geliştirildiği iMac de Satılacak

"Özgür Ansiklopedi" sloganıyla 2001 yılından beri hizmet vermekte olan Vikipedi, NFT işine gireceğini duyurdu. Platformun kurucu ortaklarından Jimmy Wales, Vikipedi'nin ilk halini NFT haline getirip, açık artırma usulü ile satışa çıkaracak. Açık artırmadan kazanılacak paranın bir bölümü hayır kuruluşlarına, bir bölümü ise Jimmy Wales'in üzerinde çalıştığı "WT.Social" isimli sosyal medya platformunun geliştirilmesi için kullanılacak.