NASA, Aya Nükleer Enerji Santrali Kurmayı Planlıyor: İlk Santral Konseptleri Bile Seçildi!

İnsanlık artık uzun süreli ve uzun mesafeli uzay görevlerine hazırlanma aşamasına gelmişken ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), önemli bir gelişmeye imza attı. Ajans, ABD Enerji Bakanlığı ile birlikte uzayda nükleer enerji çalışmalarında ilk adımı atacak üç konsept tasarımı seçti.

23.06.2022 06:00:27 tarihinde yayınlandı.

İnsanlık artık uzun süreli ve uzun mesafeli uzay görevlerine hazırlanma aşamasına gelmişken ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), önemli bir gelişmeye imza attı. Ajans, ABD Enerji Bakanlığı ile birlikte uzayda nükleer enerji çalışmalarında ilk adımı atacak üç konsept tasarımı seçti.

Üç tasarım, ABD’nin 2030 yılı sonuna kadar Ay’da ‘fisyon yüzey enerjisi sistemi' kurması planları kapsamında seçildi. Bu kapsamda Artemis ile Ay’a ulaşmayı planlayan NASA, proje ile birlikte Ay yüzeyinde enerji sağlamak için planlama yapmaya başladı. Seçilen her üç tasarıma tasarım konseptinin ilk kez geliştirilmesinde aracı olunmasını sağlayacak 5 milyon dolarlık bütçe sağlanacak.

Söz konusu fisyon sistemleri, diğer enerji sistemlerine nazaran daha küçük ve hafif oluyor ve merkezinin konumu, ne kadar Güneş ışığı aldığı ve çevresel şartları fark etmeksizin enerji üretebiliyor. Bu da uzun süreli Ay ve Mars görevlerinde enerjinin sağlanması için yol hazırlıyor. NASA'nın Uzay Teknolojisi Misyon Müdürlüğü’nün ortak yöneticisi Jim Reuter da teknolojiyi şu şekilde tanımlıyor:

“Yeni teknoloji, Ay, Mars ve ötesini keşfetmemizi sağlıyor. Bu erken tasarımları geliştirmek, diğer dünyalardaki uzun vadeli insan varlığımızı güçlendirmek için zemin hazırlamamıza yardımcı olacaktır.”

NASA, proje kapsamında seçtiği tasarımları geliştirenleri ve ortaklarını şu şekilde açıkladı:

Fisyon yüzey enerjisi teknolojileri, NASA'nın güç üretmek için reaktörlere dayanan nükleer tahrik sistemlerinin olgunlaşmasına yardımcı olacak.

İLGİLİ HABER Dünyadan En Uzak Mesafeye Giden Uzay Aracı Voyager’ın Emekliye Ayrılacağı Tarih Açıklandı: Güneş Sisteminin Bile Dışına Çıktı!


Kaynak webtekno.com

 

Bilgisayarınızdaki Sabit Disk Performansını Ölçmeye Yarayan HDD Sentinel Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Yeni bir SSD ya da HDD sabit disk aldığınız zaman onun performansını ölçerek gerçekten vaadediliği gibi çalışıp çalışmadığını görmek istersiniz. Aynı şekilde eğer bir süredir kullanmakta olduğunuz bu tür bir sabit diskiniz varsa onun da sorunlarını tespit ederek kolayca bu sorunları ortadan kaldırmak ya da sorun çözülmüyorsa yenisini almak en iyi seçenektir. İşte bu noktada devreye HDD Sentinel giriyor.

Googledan Telefonunda Depolama Alanı Açmak İçin Uygulama Silip Yüklemekten Bıkanlara Yeni Çözüm

Günümüz akıllı telefon kullanıcılarının, özellikle son 2-3 yıl içinde son çıkan modellerden birisini satın almamış kullanıcıların en büyük dertlerinden birisi depolama alanı. Hem Android hem de iOS kullanıcılarının ortak şikâyeti olan depolama alanı, kullanıcıların zaman zaman zorunlu olarak istemedikleri şeyleri silmelerine ve uygulamalarını kaldırmalarına yol açıyor.

LOL Şampiyonlarının ‘Dahi Kaşif’i Ezreal’in CTleri, Tüm Yetenekleri, Güçlü Ve Zayıf Özellikleri

Alt koridorun en değişken karakterlerinden biri olan Ezreal, ortalama her türlü metaya uyum sağlamayı başaran nadir karakterlerden. Özellikle hep alışılmışın dışında item seçimleri olması da karakterin sürekli uyum sağlamasına olanak tanıyor. ADC lakabına en değişik şekillerde uyum sağlayan Ezreal,  yetenek gücü, zırh deşme, saldırı gücü vb. birçok eşya ile build yapma potansiyeline sahip. Tabii ki bunların herbirinin ne kadar işlevsel olduğu tartışılır bir konu fakat yapabildiğiniz de bir gerçek.

Kripto para birimi SOLün geliştiricisi Solana, Web 3.0 Özel Akıllı Telefon Tanıttı: Snapdragon 8+ Gen 1 İşlemcili İlk Telefon!

Kripto para piyasalarında oldukça popüler olan blok zincir şirketi Solana, kendi akıllı telefonunu üreteceğini duyurdu. Solana'nın kurucu ortağı ve CEO'su Anatoly Yakovenko tarafından yapılan açıklamalarda, bu akıllı telefona "Saga" adı verildiği ifade edildi. An itibarıyla 100 dolarlık depozito karşılığında ön sipariş verilen akıllı telefonun teslimatları, 2023'ün ilk çeyreği itibarıyla yapılacak. Telefonun toplam maliyeti ise 1000 dolar olarak açıklandı. Peki Saga'nın diğer akıllı telefonlardan farkı ne?