Samsung ve Google, Sağlık ve Fitness Verilerinizi Tek Bir Çatı Altında Toplayan Health Connect Uygulamasını Duyurdu

Samsung ve Google, fitness ve sağlık uygulamaları arasında birlikte çalışabilirliği basitleştirmek amaçlı gerçekleştirdikleri yeni iş birliklerini duyurdu. 'Health Connect' isimli yeni birleşik platform ve API sayesinde geliştiricilerin; daha zengin uygulama deneyimleri yaratmak için farklı fitness uygulamalarından, cihazlardan ve giyilebilir cihazlardan gelen verilere güvenli bir şekilde erişim sağlamasının mümkün olacağı ifade edildi. 

14.05.2022 02:45:13 tarihinde yayınlandı.

Samsung ve Google, fitness ve sağlık uygulamaları arasında birlikte çalışabilirliği basitleştirmek amaçlı gerçekleştirdikleri yeni iş birliklerini duyurdu. 'Health Connect' isimli yeni birleşik platform ve API sayesinde geliştiricilerin; daha zengin uygulama deneyimleri yaratmak için farklı fitness uygulamalarından, cihazlardan ve giyilebilir cihazlardan gelen verilere güvenli bir şekilde erişim sağlamasının mümkün olacağı ifade edildi. 

Söz konusu uygulama sayesinde uygulama geliştiricilerinin, bir kullanıcının sağlık ve fitness verilerini okuması ve yazması tek bir arayüz üzerinden gerçekleşebilecek. Öte yandan kullanıcılar, diledikleri halde istedikleri zaman erişimi kapatma veya verileri silme özelliği ile hangi uygulamaların verilerini toplayabileceğini ve paylaşabileceğini kontrol edebilecek. 

Health Connect, aktivite, uyku takibi, vücut ölçümleri, hayati değerler, kalp atış hızı ve kan basıncı gibi çeşitli genel sağlık ve fitness veri kategorilerini destekliyor. Bununla birlikte Google'ın bildirdiği üzere tüm verileriniz, cihazınızda yerel olarak şifrelenecek ce saklanacak.

Aynı verileri sağlayan birden fazla fitness uygulamasının olduğu durumlarda, kullanıcılar hangi kaynağa öncelik vermek istediklerine karar verebilirler. Söz konusu tüketiciler olduğunda ise bu, sağlık verilerinizi Fitbit uygulamasına kaydetmeniz halinde, teorik olarak Samsung Health uygulamanızdan da tüm bu verilere erişebileceğiniz anlamına geliyor. 

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada Google Ürün Müdürü Chris Wilk, “Geliştiriciler, kullanıcı izniyle, standartlaştırılmış şema ve API davranışını kullanarak Health Connect’ten güvenli bir şekilde veri okuyabilir ve buraya veri yazabilir. Kullanıcılar, herhangi bir zamanda hangi uygulamaların verilere erişim istediğini görmek için ayrıntılı kontrollerle gizlilik ayarları üzerinde tam kontrole sahip olacak. Health Connect’teki verilerin tamamı cihazda ve şifrelidir, “ şeklinde kaydediyor. 

Bu yeni API'ler artık Android Jetpack aracılığıyla tüm uygulama geliştiricilerin kullanımına sunulmuşken; Health Connect’i benimseyen ilk Android uygulamalar arasında ise Samsung Health, Fitbit, Google Fit, MyFitnessPal, Leap Fitness ve Withings’in yer aldığı belirtiliyor. Ayrıca Health Connect uygulaması şu anda Google Play Store’da erken erişime açılmış bulunuyor; ancak ortak uygulamaların henüz Health Connect’i destekleyecek şekilde güncellenmediğini belirtmekte de fayda var. 


Kaynak webtekno.com

 

Elon Musk, Starlink Kullanıcı Sayısını Açıkladı (Biz 8 Mbps Devam)

Elon Musk'ın uzay taşımacılığı şirketi SpaceX'in uydular aracılığıyla internet projesi Starlink ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Twitter üzerinden Starlink ile ilgili yeni bir paylaşım yapan Musk, projenin kaç kullanıcıya ulaştığını resmen açıkladı. Elon Musk'ın açıklamalarına göre Starlink kullanabilmek için başvuru yapan müşterilerin sayısı, 250 bini aştı. 

Birleşik Krallık, Dünyanın ‘Kripto Varlıklar Teknoloji Merkezi’ Olmak İstediğini Açıkladı

‘Güneşin batmadığı yer’ olarak anılan Birleşik Krallık, bugün yaptığı açıklamada “küresel bir kripto varlık teknolojisi merkezi” olmak istediklerini duyurdu. Birleşik Krallık Maliye Bakanı Rishi Sunak, sözü geçen açıklamada "İngiltere'yi kripto varlık teknolojisi için küresel bir merkez haline getirmek benim hırsım ve bugün özetlediğimiz önlemler, firmaların bu ülkede yatırım yapmalarını ve büyümelerini sağlamaya yardımcı olacak" ifadelerini kullandı.

Instagram’daki Küçük Profil Resimleri Nasıl Yüksek Çözünürlüklü Olarak Büyütülür?

Bir Instagram hesabı gördünüz, tanıdık geldi ve eklemek istiyorsunuz ya da biri sizi takip etti ama tam çıkaramadınız ve küçücük profil resminden gerçekten o kişi olup olmadığını bir türlü anlayamadınız. Bu durum Instagram kullanıcılarının sık sık başına geliyor çünkü maalesef platform, kullanıcıların profil resimlerini yalnızca sol üst köşede duran küçük bir görsel olarak gösteriyor. Ekran fotoğrafı alıp büyütmek ise pek başarılı sonuç veren bir yöntem değil.

Elon Musk, Çinliler Tarafından Linç Ediliyor: Starlink Uydularının Çin Uydularını Tehdit Ettiği İddia Edildi

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir içeriğimizde, Elon Musk ve Tesla'nın Çin'in sosyal medyası Weibo'da büyük bir lince maruz kaldığından bahsetmiştik. Bu lincin nedeni, ülkede satılan bazı Tesla araçların sorunlu olması ve şirketin sorumluluğu üstlenmiyor olduğuna dair iddialardı. Şimdi yine benzer bir durum yaşandı. Elon Musk, bu kez de SpaceX nedeniyle Çin sosyal medyasında lince maruz kaldı.