SpaceXin Falcon 9 Roketi, Son Fırlatmayla Bir Rekor Kırdı: Roketlerin Kullanım Standartları Yeniden Belirlendi

SpaceX’in iki aşamalı Falcon 9 roketi, 19 Mart Cumartesi günü Amerika’nın Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan havalandı ve SpaceX’in Starlink uydusuna ait 53 internet uydusunu alçak Dünya yörüngesine taşıdı.

21.03.2022 20:00:23 tarihinde yayınlandı.

SpaceX’in iki aşamalı Falcon 9 roketi, 19 Mart Cumartesi günü Amerika’nın Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan havalandı ve SpaceX’in Starlink uydusuna ait 53 internet uydusunu alçak Dünya yörüngesine taşıdı.

SpaceX’in şimdiye kadar 2.033 tanesi hala çalışmakta olan 2.282 adet Starlink uydusu göndermiş olduğunu düşündüğümüzde Falcon 9’un fırlatılması kulağa pek yeni ve ilgi çekici bir olay gibi gelmeyebilir; ancak aslında bu fırlatışı oldukça özel kılan bir durum söz konusu. 

Bu uçuş ile tarihinde ilk kez bir Falcon 9, 12 kez fırlatılıp başarılı bir şekilde Dünya’ya geri döndü. Şirket, zaten öncü konumda olduğu 'roketlerin yeniden kullanılması' konusunda daha önce eşi benzeri görülmemiş bu olay sayesinde bir rekora daha imza atmış oldu. Falcon 9'un ilk aşamasının 12. fırlatılışı olan bu uçuş, SpaceX’in roketlerin tekrar kullanılabilmesi açısından yeni bir ‘standart’ belirlediği anlamına geliyor.  

Falcon 9, ilk etapta 12. inişini gerçekleştirdi ve Florida kıyılarında Atlantik Okyanusu'nda konuşlanmış olan 'Just Read The Instructions' adlı insansız hava aracının kalkışından yaklaşık dokuz dakika sonra kesin bir iniş için aşağı indi. İkinci aşamada ise roket, 53 Starlink uzay aracını, kalkışı takip eden 1 saatin içinde belirlenmiş yörüngelerine konuşlandırdı. 

Aynı güçlendirici daha önce Haziran 2019'da Kanada Uzay Ajansı için RADARSAT Takımyıldızı misyonunu, Mayıs 2020'de SpaceX'in ilk insanlı uçuşu olan Demo-2'yi, Aralık 2020'de de SiriusXM için SXM-7 uydusunu ve bunlara ek olarak da sekiz farklı Starlink misyonunu uzaya fırlatmıştı. 

Dünyanın dört bir yanına hizmet vermekte olan Starlink, son olarak Rus işgali altındaki Ukrayna’ya ücretsiz internet erişimi sağlamasıyla büyük ses getirmişti. Bu süreçte SpaceX, savaş halindeki ülkeye Starlink terminalleri ve gerekli olan donanımları göndermiş; böylelikle de iletişimin kesilmesinin önüne geçmişti. 

Bununla birlikte Starlink ağı sürekli olarak büyümeye devam ediyor. 12 bin Starlink uydusunu yörüngeye göndermeye izni olan SpaceX, son olarak 30 bin uydu daha göndermek için onay almak üzere uluslararası düzenleyiciye başvurmuştu. 

İLGİLİ HABER Elon Musk, Starlinkin Rus Medyasına Sansür Getirmeyeceğini Duyurdu: İfade Özgürlüğünü Destekliyorum


Kaynak webtekno.com

 

GTA 5e Yeni Nesil Konsol Güncellemesi Geldi: Grafikler Taş Gibi Oldu!

2013 yılında piyasaya sürülen ve bugün bile Steam'in en çok satan oyunlar listesinde bulunan GTA 5 ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Tarihin eskitemediği oyun, PlayStation 5 ve Xbox Series X/S için yeni nesil güncelleme aldı. Işın izlemeye odaklanan güncelleme, GTA 5'in grafiklerine adeta boyut atlatmış durumda.

Putini Teke Tek Dövüşe Çağıran Elon Musk Rahat Durmuyor: "Korkuyorsa Sadece Sol Elimi Kullanırım"

SpaceX ve Tesla şirketlerinin CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz gün adını yine tüm dünyaya duyuran bir sosyal medya paylaşımı yapmıştı. Musk, Twitter’dan yaptığı paylaşımda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i teke tek dövüşe çağırmıştı. Kremlin, ne ilginçtir bu çağrıya yanıtsız kalırken devreye eski Rusya Başbakan Yardımcısı girmişti.

Türkiye Uzay Ajansından Uzay Projeleri İçin ROSCOSMOS İş Birliği Anlaşması

13 Aralık 2018 tarihinde kurulan Türkiye Uzay Ajansı, 9 Şubat 2021 tarihinde Türkiye’nin Milli Uzay Programı’nın tanıtımıyla birlikte kesin hedeflere kavuşmuştu. Buna göre Türkiye, 2023 yılında Ay’a sert iniş ile ilk teması gerçekleştirecek ve en sonunda bir Türk vatandaşını uzaya gönderecekti. Türkiye’nin uzay hedeflerini yerine getirmekte en büyük rolü oynayacak Türkiye Uzay Ajansı’ndan bugün yeni bir haber geldi.

Oyunculara Saç Baş Yoldurtan Elden Ring’de Yeni Dünya Rekoru! Koca Oyun 9 Dakikadan Kısa Sürede Bitti

Birkaç ay önce resmen çıkış yapan ve birçok incelemeden yüksek puanlarla çıkmayı başaran Elden Ring, ardarda gelen rekorlarla gündeme oturdu. FromSoftware tarafından geliştirilen ve ilk çıtığı zamanlar büyük performans sorunlarının gölgesinde kalan, yapılan güncellemeler ile daha stabil bir hale gelen ve son haftalarda speedrun rekorlarında adı geçen oyun, bir YouTuber tarafından iki günde iki kez rekor ile anıldı.