Yandex, AMD Sürücülerinin Google Chrome’un Lehine Çalıştığını İddia Etti

Rusya’nın gündelik teknolojide en başarılı pazarladığı ürünü olan Yandex Tarayıcı ve Yandex Arama Motoru, bir donanım üreticisi olan AMD’yi haksız rekabet ortamı oluşturmak sebebiyle suçluyor.

18.03.2023 20:30:22 tarihinde yayınlandı.

Rusya’nın gündelik teknolojide en başarılı pazarladığı ürünü olan Yandex Tarayıcı ve Yandex Arama Motoru, bir donanım üreticisi olan AMD’yi haksız rekabet ortamı oluşturmak sebebiyle suçluyor.

Yandex’in iddiasına göre AMD’nin Windows sürücüleri, Google Chrome ve Microsoft Edge’de, Yandex Tarayıcısına göre daha verimli şekilde çalışıyor. Gelin iddiaların aslı astarına beraber göz atalım.

Yandex, yeni bulgularını açıkladığı bir blog yazısında AMD sürücülerinin "chrome.exe" dosyasını algıladığında beş kattan daha az hata verdiğini ve ortalama %8 daha az bellek tükettiğini iddia ediyor.

Yukarıda gördüğünüz tabloda ise AMD sürücülerinin çökme modeli yer alıyor. Kırmızı çizgi, ‘chrome.exe’ dosyası kullanılırken yaşanan sürücü çökmelerinin sayısını temsil ediyor. Gördüğünüz gibi bir hayli az. Performans sonuçlarının browser.exe dosyasının chrome.exe'ye çevrilmesiyle ortaya çıktığını da belirtelim.

İLGİLİ HABER Yandexin Taksi Çağırma Uygulaması Hacklendi: Onlarca Taksi Ayrı Yere Çağrıldı

Yandex’teki geliştiriciler, kendi tarayıcılarını başlatıp teste tabi tuttuklarında siyah çizgideki bulguyu elde etmişler. Ancak kendi tarayıcılarının ismini ‘chrome.exe’ olarak değiştirip çalıştırınca bu sorunun çözüldüğünü, tarayıcının hata verme oranının düştüğünü gözlemlemişler.

Tabii bu iddia Yandex’in kendi iddiası. Testleri de bağımsız bir kuruluş tarafından değil kendileri tarafından yapılmış. Dolayısıyla AMD veya Google konuya yanıt verirse daha net bir sonuç elde edebiliriz.


Kaynak webtekno.com

 

Flutter Nedir, Nasıl Kullanılır, Diğer Programlama Dillerine Göre Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Son yıllarda başlatılan girişimler bir mobil uygulama ya da mobil uyumlu bir web uygulaması ile desteklenmediği sürece asla hedefine ulaşamazlar. Bir mobil uygulama geliştirmek kolay değildir. Özellikle aynı mobil uygulamayı hem iOS hem de Android uyumlu hazırlamak büyük bir zaman ve maddi kayıp anlamına geliyor. Flutter araç takımı tam bu noktada devreye giriyor ve geliştiricilerin işini kolaylaştırmayı hedefliyor.

Dünyada Toplam Kaç Milyar İnternet ve Sosyal Medya Kullanıcısı Olduğu Açıklandı

We Are Social ile Hootsuite, internet ve sosyal medya kullanımının nasıl bir boyuta ulaştığını gözler önüne seren araştırmalarının sonuçlarını açıkladılar. "Digital 2021" isimli raporun ekim ayı verileri, dünya genelinde akıllı telefon, internet ve sosyal medya kullanıcılarının sayısının rekor düzeylere ulaştığını gözler önüne seriyor. Görünen o ki yakında hayatta olan herkes, dijital dünya ile tanışmış olacak.

Kullanmak Zorunda Kalmamanızı Umduğumuz Anlık Deprem Tahmini Yapan 9 Uygulama

Artık bir klişeye dönüşmüş olsa da doğru, Türkiye bir deprem ülkesidir. Maalesef bu gerçeği çok acı tecrübelerle öğrenmek zorunda kaldık. Ülkemizde AFAD ve Kandilli Rasathanesi gibi kurumlar anlık deprem tahmini yapıyor ve bunu internet siteleri ile sosyal medya platformları üzerinden paylaşıyorlar. Ancak bu platformlar, anlık deprem tahmini için bir bildirim göndermiyor ve kullanıcıları hızla haberdar edemiyor.

Taşınabilir PlayStation 5: 2022 Model Bir PSP’nin Nasıl Görüneceğini Ortaya Koyan Muhteşem Konsept

Japonya merkezli teknoloji devi Sony, bundan yıllar önce el konsolları üretiyor, bu ürünler peynir ekmek gibi satıyordu. Evet, PSP ve PS Vita'dan bahsediyoruz. Ancak bundan birkaç yıl önce bir açıklama yapan şirket, artık el konsolu üretmeyeceğini duyurmuştu. Aslına bakacak olursak bu doğru bir yaklaşımdı çünkü gelişen akıllı telefonlar ile bilgisayarlar, el konsollarının popülaritesini yıkmıştı. Açıkçası kimse de bu kararı eleştirmedi.