Yerli FPS Oyunu Zula’nın Yayıncısı IDC Games’in Hacklendiği Ortaya Çıktı: 4 Milyon Oyuncunun Bilgileri Bedavaya Paylaşıldı

İnternette pek çok küçüklü büyüklü şirkete, platforma ve hizmete devasa siber saldırılar yapıldığını, bu saldırılar sonucunda da kullanıcı verilerinin ele geçirilerek satılığa çıkarıldığını ya da şirketlere fidye talebinde bulunulduğunu görüyoruz. Bunların bir örneğiyse iki gün önce açıklandı. Have I Been Pwned tarafından da doğrulanan veri sızıntısı, Zula’nın Avrupa dağıtımcısı IDC Games kaynaklıydı.

22.02.2022 07:00:24 tarihinde yayınlandı.

İnternette pek çok küçüklü büyüklü şirkete, platforma ve hizmete devasa siber saldırılar yapıldığını, bu saldırılar sonucunda da kullanıcı verilerinin ele geçirilerek satılığa çıkarıldığını ya da şirketlere fidye talebinde bulunulduğunu görüyoruz. Bunların bir örneğiyse iki gün önce açıklandı. Have I Been Pwned tarafından da doğrulanan veri sızıntısı, Zula’nın Avrupa dağıtımcısı IDC Games kaynaklıydı.

Have I Been Pwned tarafından 17 Kasım’da açıklanan veri sızıntısına göre 4 milyon kullanıcının bilgileri, İspanya merkezli IDC Games’ten sızdırıldı. Fakat bu sızıntı hiç de yeni değildi. Sızdırılan bilgilerin paylaşıldığı hacker forumunda bilgilerin Aralık 2019’da ele geçirildiği belirtilmekteydi. Bilgiler, hacker forumunda 15 Mart 2021 tarihinde tamamen ücretsiz bir şekilde indirmeye açıldı.

Toplam 4 milyon 3 bin 642 kullanıcının bilgilerinin yer aldığı, bu kullanıcılar arasında pek çok Türk kullanıcının da olduğu veri dosyasında şu bilgiler yer alıyordu:

Her veri sızıntısında olduğu gibi bu veri sızıntısı da beraberinde birçok tehlikeyi getiriyor. Bu tehlikelerden en büyüğüyse zincirleme veri sızıntıları. 4 milyon IDC Games kullanıcısının bilgileri, bu kullanıcıların yetkili oldukları platformların da ele geçirilmesine neden olabilir. Aynı şekilde kullanıcıların diğer platformlardaki bilgileri de bu bilgiler sayesinde ortaya çıkabilir.

Henüz yeni doğrulanan bu veri sızıntısı hakkında IDC Games’in herhangi bir açıklamasına ulaşamadık.

İLGİLİ HABER WordPress ‘Yalandan’ Hacklendi: Yüzlerce Web Sitesi Fidye Yazılımına Kurban Gitti

Dağıtımcı şirket, Twitter hesabından paylaştığı açıklamada Zula Avrupa’nın geliştirici şirket (MadByte Games) oyunu düzeltip güncelleyene kadar geçici olarak kapatıldığını açıklamıştı. Şirket, MadByte’ın herhangi bir güncelleme yayınlamaması nedeniyle oyunun o güne kadarki durumunu ‘tahammül edilemez’ olarak nitelemişti.


Kaynak webtekno.com

 

Veri Gizliliği ile Övünen Telegramın Alman Hükümetiyle Verilerini Paylaştığı İddia Edildi

Bugüne kadar gizlilik özellikleri ve politikalarıyla ün yapan Telegram, ilginç bir iddiayla gündeme geldi. Daha önce devletlere herhangi bir veri sunmadığını açıklayan Telegram'ın bazı kullanıcı verilerini Alman yetkililere sunduğu iddia edildi. Söz konusu verilerin terörizm ve çocuk istismarı suçlarına karışan şüphelilere ait olduğu belirtildi.

Dünyanın İlk Metaverse Telefonu COVID-19 Sebebiyle Ertelendi

Teknoloji dünyasında bulunan birçok şirket, hız kesmeden popülerleşmeye devam eden ve ‘internetin geleceği’ olarak tanımlanan metaverse’e yönelik adımlarını sürdürüyor. Bu konuda hamle yapacağını açıklayan şirketlerden biri de bir dönem akıllı telefon sektörünün önde gelen isimlerinden olan Tayvan merkezli HTC’ydi.

Tarihte Bir İlk: Uzayda Başıboş Dolaşan Roket, Saatler Sonra Aya Çarpacak

Bundan yaklaşık bir ay önce sizlerle paylaştığımız bir içeriğimizde, uzayda başıboş dolaşan bir roketin Ay'a çarpacağından bahsetmiştik. İlk tahminlere göre bu roket, SpaceX'e aitti. Ancak sonraki iddialar, söz konusu roketin Çin'e ait olduğunu ileri sürmüş, Çin ise bu iddiaları reddetmişti. Şimdi bu olayla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

SpaceX’in NASA Uçuşu, Hava Şartlarından Dolayı Ertelendi

SpaceX, geçtiğimiz ay dört kişilik mürettebatıyla ilk özel uçuşunu gerçekleştirmişti. Aralarında hiç astronot bulunmayan dört kişilik mürettebat arasında 38 yaşındaki milyarder Jared Isaacman de yer alıyordu. Bu Pazar günü de NASA için astronot uçuşunu gerçekleştirmeyi planlayan SpaceX, kötü hava şartlarından dolayı fırlatmayı ertelemek zorunda kaldı.