Anahtar Kaybetmek Tarihe Karışıyor: Xiaomi, Yüz Tanıma Teknolojisine Sahip Yeni Kapı Kilidini Duyurdu

Elektrikli scooter’larından akıllı ev ürünlerine, kişisel bakım ürünlerinden ofis malzemelerine geniş çaplı bir ürün yelpazesine sahip olan Xiaomi, en çok akıllı telefonlarıyla dikkatleri üzerine çekiyor olsa da akıllı ev ekosistemlerinde de hatrı sayılır kullanıcısı bulunuyor. Bu alanda oldukça kullanışlı ürünler ortaya koyan şirket, yeni kapı kilidiyle karşımızda.

28.02.2022 04:00:35 tarihinde yayınlandı.

Elektrikli scooter’larından akıllı ev ürünlerine, kişisel bakım ürünlerinden ofis malzemelerine geniş çaplı bir ürün yelpazesine sahip olan Xiaomi, en çok akıllı telefonlarıyla dikkatleri üzerine çekiyor olsa da akıllı ev ekosistemlerinde de hatrı sayılır kullanıcısı bulunuyor. Bu alanda oldukça kullanışlı ürünler ortaya koyan şirket, yeni kapı kilidiyle karşımızda.

Smart Door Lock X isimli yeni kilit, hem temassız açılabilecek ve bu sayede eller doluyken yaşanan zorluğun önüne geçilecek hem de kapıda uzun süreliğine dolaşan bir yabancı tespit ettiğinde ya da gariplik sezildiğinde bunu kayda alıp uygulama üzerinden bildirecek.

Xiaomi yöneticilerinden Qu Heng, söz konusu kilidin, alınabilecek tüm güvenlik sertifikalarını aldığını ve hata oranının 1 milyonda 1’in altına düşürüldüğünü söyledi. 

Kilit üzerinde 3 boyutlu yapıda bir ışık teknolojisi kullanılıyor. Yüz tanırken hataların en aza indirilmesine yardımcı olan bu ışığa RGB bir kamera eşlik ediyor. Yüz tanıma modülünün içinde ufak bir projektör, kızılötesi ışık, RGB kamera, ışığa duyarlı sensör, uzaklık sensörü ve kızılötesi kamera bulunuyor.

Kullanıma değinecek olursak, kapının önüne geldiğinizde herhangi bir şey yapmanız gerekmiyor. Zira otomatik kilit saniyeler içinde kapıyı açıyor. Kilit üzerinde güvenlik üzerine yapılan ayarlamalar da bulunuyor. Öncelikle kontrol çipi oldukça korunaklı bir yerde saklanıyor. Bunun dışında 20 haneli sanal şifre gibi birçok önlem bulunuyor. Hepsi bir araya geldiğinde bilgilere göre kilidi açmanın toplamda 8 yolu bulunuyor.

İLGİLİ HABER Akınroboticsin İnsansı Robotu Neredeyse Araba Fiyatına Satışa Çıkarıldı

Kilit üzerinde AMOLED bir ekran kullanılıyor. Kapı kilidinin durumu gibi birçok bildirimin gösterildiği bu ekran, 6250 mAh değerindeki bataryayla ayakta kalıyor. Smart Door Lock X, Mijia ve HomeKit uygulamaları üzerinden kontrol edilebiliyor.


Kaynak webtekno.com

 

Bu Haftanın En Çok Kazandıran ve Kaybettiren Kripto Paraları

Kripto para piyasası, büyük getiriler sağlayabildiği gibi elinizdekini son damlasına kadar alabilecek kadar da riskli bir piyasa. Üstelik paranızı katlayabileceğiniz ya da kat kat kaybedebileceğiniz bu zaman dilimi, yalnızca birkaç saatle de sınırlı olabiliyor. Piyasanın gelecekteki yönünü öğrenmek içinse geçmişe bakmak zaman zaman oldukça faydalı olabiliyor.

Tüm Sosyal Medya Uygulamaları İçin İdeal Görsel Boyutları ile Bunları Hazırlarken Kullanabileceğiniz Tavsiyeler

Dijital dünya ile gerçek hayat arasındaki çizginin giderek inceldiği bugünlerde sosyal medya paylaşımlarımız da bir hayli önem kazandı. Profesyonel hesaplar yöneten sosyal medya uzmanları zaten paylaşımlarındaki görsel boyutlarına dikkat etmek zorundalar ancak standart bir kullanıcı bile artık paylaşımlarındaki ideal fotoğraf boyutlarına dikkat ederek, göze en hoş görünen görselleri paylaşmayı hedefliyor.

Microsoft’un Asistanı Cortana, Matematik İşlemlerinde Sınıfta Kaldı

Microsoft, geçtiğimiz cuma günü keşfedilen bu işlem hatasını doğruladı. Cortana’nın Windows 10 20H1 sürümündeki hâli, bazı büyük eksikliklerle karşımıza çıkıyor. Bu beklenmeyen eksikliklerden biri ise Cortana’nın temel seviye matematik işlemlerini yapamıyor olması. Bu yüzden Cortana'nın geliştirilme çalışmaları devam edecek.

Şimdi de Yüzlerimiz Tehlikede: Sosyal Medyadan İzinsiz Topladığı Yüzlerle FBIa Bilgi Sağlayan Teknolojinin Patenti Alınıyor

Sosyal medya platformlarından FBI gibi kolluk kuvvetlerine yüz yanıma teknolojileri sağlayan ABD merkezli şirket Clearview AI, son zamanlarda insanların rızası olmadığı hâlde veri topladığı gerekçesiyle eleştiri altındaydı. Avustralya, İngiltere ve Kanada gibi ülkeler de veri gizliliği yasalarını işaret ederek teknoloji ile ilgili uyarılarda bulunuyordu.