Dünyanın Yanı Başındaki Bir Bulutsuda Çiçek, Böcek Bile Oluşturabilecek Moleküller Keşfedildi

Dünya’mızın birkaç yüz ışık yılı uzağında bulunan ‘Chmaeleon I’ adlı bulutsu, bugün büyük bir keşfe ev sahipliği yaptı. Bugüne kadar evrende keşfedilen en soğuk ve karanlık bulutsuda yaşama elverişli bir gezegen için hayati önem taşıyan minerallerin varlığı keşfedildi.

24.01.2023 23:00:24 tarihinde yayınlandı.

Dünya’mızın birkaç yüz ışık yılı uzağında bulunan ‘Chmaeleon I’ adlı bulutsu, bugün büyük bir keşfe ev sahipliği yaptı. Bugüne kadar evrende keşfedilen en soğuk ve karanlık bulutsuda yaşama elverişli bir gezegen için hayati önem taşıyan minerallerin varlığı keşfedildi.

Yaşama elverişli bir ortamda olması gereken en temel bileşenlerden karbon, hidrojen, oksijen, nitrojen ve sülfür gibi moleküllerin donmuş hallerine rastlandı. Bu moleküller arasında en temel kompleks organik molekül olan metanol de yer alıyordu.

Bulutsuda metanolden daha kompleks moleküllerin bulunması, yıldızlar doğmadan önce bulunan moleküler bulutların buzlu derinliklerinde kompleks moleküllerin varlığını ilk kez kanıtladı. Tabii bu keşfin tek anlamı bu 'kanıt' değil.

Leiden Gözlemevi’nden Will Rocha, kompleks organik molekül keşfinin söz konusu bulutsuda gelecekte meydana gelecek yıldız ve gezegen sistemlerinin gelişmiş kimyasal durumda moleküllere sahip olacağını söyledi. Ayrıca gezegenlerdeki prebiyotik moleküllerin, yıldızların meydana gelmesinin bir sonucu olduğunu da ekledi.

Yani bir gezegeni yaşama elverişli hale getiren zengin ve kompleks moleküllerin yalnızca Güneş Sistemi’ne özel olmadığı da tekrar kanıtlandı.


Kaynak webtekno.com

 

Havritaya Mahkeme Kararıyla Erişim Engeli Getirildi

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyanın yeni gündemi olan ‘Havrita’ uygulaması hakkında bugün önemli bir karara imza atıldı. “#havritakapatılsın” etiketiyle gündeme taşınan, “Köpeklerin yoğunluğu ve sebep oldukları olumsuz olayların konumunu gösteren harita” olarak tanımlanan uygulama hakkında erişim engeli kararı alındı.

Marvels Spider-Man 2, PlayStation Mağazasında "Ortaya Çıkıverdi"

PlayStation özel oyunları olarak sırasıyla 2018 ve 2020’de iki oyunuyla bizlerle buluşan Marvel’s Spider-Man serisi, görünüşe göre üçüncü oyununa da çok yakında kavuşuyor. Zira Sony, ya büyük bir hatayla, ya da insanları anlık gaza getirmek için önemli bir ‘hataya’ imza attı.

Zaten Anca Düdüğünü Alabiliriz: Elon Musk Şimdi de Cybertruck Tasarımlı Tesla Düdük Satmaya Başladı

Dünyanın en sıra dışı yöneticisi Elon Musk’ın en sıra dışı şirketleri olan The Boring Company, SpaceX ve Tesla, zaman zaman pek de kendileriyle alakalı olmayan ürünleri piyasaya sürebiliyorlar. Örneğin 2018 yılında The Boring Company, gerçek bir alev silahını sınırlı sayıyla piyasaya sürmüştü ve interneti kasıp kavurmuş, bir yandan da tartışmalara neden olmuştu.

God of War Ragnarökün Keyfinizi Kaçıracak Türkiye Fiyatı Belli Oldu

Dünyanın en popüler PlayStation oyun serilerinin başında gelen God of War efsanesi, bir süredir Ragnarök isimli yeni oyun ile gündemde. 2022'nin en çok sevilen oyunu olmaya şimdiden aday olan oyun, birkaç ay sonra oyuncularla buluşacak. PlayStation sahiplerinin heyecanlı bekleyişi sürerken, oyunla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. God of War Ragnarök, ön siparişe açıldı.

Arkadaşlarınızla Keyifli Vakit Geçirebileceğiniz Vampir Köylü Nasıl Oynanır? İşte 7 Dijital Versiyonu

Arkadaşlarınızla bir araya gelmek bile oldukça keyifli zaman geçirmek için yeterlidir ama sohbet muhabbet bir yere kadar. Bir şeyler oynayalım dediğiniz zaman elbette pek çok kişinin aklına ilk olarak vampir köylü oyunu gelir. Among Us benzeri dijital versiyonlarıyla son yıllarda daha sık adını anıyor olsak bile aslında vampir köylü, uzun yıllardır en kolay ve keyifle oynanabilen rol yapma oyunlarından bir tanesidir.