Elon Musktan Beklenen Trump Açıklaması Geldi: Twitter Yasağını Kaldıracağım

Elon Musk, her dönem olduğu gibi son birkaç haftadır da gündemimizi epey meşgul ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Twitter ile Musk arasında Musk'ın hisse alması ile başlayan macera, Musk'ın Twitter'ı devasa bir ödeme karşılığında satın alması ile son bulmuş; teklif Twitter tarafından kabul edilmişti.

13.05.2022 21:00:24 tarihinde yayınlandı.

Elon Musk, her dönem olduğu gibi son birkaç haftadır da gündemimizi epey meşgul ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Twitter ile Musk arasında Musk'ın hisse alması ile başlayan macera, Musk'ın Twitter'ı devasa bir ödeme karşılığında satın alması ile son bulmuş; teklif Twitter tarafından kabul edilmişti.

Ancak her ne kadar Musk ile Twitter arasındaki anlaşma resmileşse de henüz satın alma işlemi tamamlanmadı ve sürecin 2022'nin son çeyreğine kadar devam etmesi bekleniyor. Haliyle Musk henüz Twitter üzerinde tam yetkiye sahip değil fakat bir süredir 'yetkiyi alınca' neler yapabileceğine dair pek çok sinyal gönderiyor. Bu maddelerden en çok merak edileni ise eski ABD Başkanı Donald Trump'un Twitter yasağı konusuydu.

Elon Musk, Twitter hakkında yaptığı tüm açıklamalarda platformun 'ifade özgürlüğünün merkezi' haline gelmesini istediğini ve herkes için ifade özgürlüğünü platforma getireceğini söylüyor. Bu durum da haliyle son seçimler sonrası yaşanan olayların ardından adeta sosyal medyadan silinen Trump konusunu gündeme getiriyor. 

Trump, Twitter'da hesapları kapatılarak bir yasak yemiş ve platforma dönmesi tamamen engellenmişti. Hatta sonrasında kendi sosyal medya platformunu kuran Trump'ın Truth Social isimli platformu, epey de ilgi görmüştü; Musk da bu konuda bir paylaşım yapmıştı. Katıldığı bir YouTube canlı yayınında doğrudan bu konu hakkında gelen bir soruya yanıt veren Musk, “Henüz Twitter sahibi değilim, yani bu kesin olacak bir şey değil” diyerek ''Sanırım ben Trump'a uygulanan ban'ı tersine çevireceğim'' cevabını verdi.

Trump'a uygulanan yasağın toplumun büyük bir kesimini platforma yabancılaştırdığı ve Trump'ın sesini duyurmasına da engel olmadığı için açıkça 'daha kötü bir fikir' olduğunu söyleyen Musk, ipleri eline aldığında Trump ve benzer şekilde platformda yasaklanan isimlerin bir bir geri geleceğinin de mesajını vermiş oldu. Ancak Trump, bu konuda daha önce konuşmuş ve 'sıkıcı bir platform olan Twitter'a' geri dönmeyeceğini söylemişti.

Avrupa Birliği son dönemde teknoloji devleri için oyunun kurallarını yeniden yazacak adımlar atıyor. Bir yandan Apple gibi devlere açılan tekelleşme davaları devam ederken bir yandan da sosyal medya platformları gibi sosyal mecraların şeffaflığına dair tüketicileri koruyacak yasalar üzerinde çalışılıyor.

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği'nin bu yeni yasasının maddeleri açıklanmış; teknoloji devlerinden gizemli algoritmalarını açıklamaları gibi pek çok talepte bulunulan yasanın önümüzdeki yıl uygulamaya konacağı söylenmişti.

İLGİLİ HABER Elon Musk, Yalnızca Twitter Aboneliklerinden 10 Milyar Dolar Gelir Elde Etmeyi Planlıyor: Yeni Abonelik Sistemi Gelebilir!

İç Pazardan Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Thierry Breton tarafından paylaşılan yeni bir video, Twitter'ın önümüzdeki süreçte gelecek bu yeni yasa ile uyumlu çalışmaya 'oldukça kararlı' olduğunu gösterdi. Videoda Musk ile Breton bir arada kamera karşısına geçerek AB'nin platformlarla ilgili yasal düzenlemeleri konusunda hemfikir olduklarını vurgularken; Musk, Twitter ile AB'nin gelecek planlarının 'tam olarak uyumlu' olduğunu belirtti.


Kaynak webtekno.com

 

Metaverseün Kripto Para Ticaretinde Oynayacağı Rolü Gösteren Anket: En Popüler Alım Satım Yeri Olacak

İnternetin geleceği olarak nitelendirilen metaverse, gün geçtikçe daha da popüler hâle geliyor ve birçok şirketten yatırım alıyor. Durum böyle olunca hâlihazırda muazzam bir hızda büyümeye devam eden kripto para birimlerinin de metaverse’teki kullanımı gündeme geliyor. Birçok insan, bu para birimlerinin gelecekte gireceğimiz dijital dünyaların sanal bir ekonomisini oluşturabileceğini düşünüyor.

44 Ülke, Bitcoin Konuşmak İçin Para Birimi Bitcoin Olan El Salvadorda Bir Araya Gelecek

Geçtiğimiz dönemlerde en çok konuştuğumuz isimlerden bir tanesi, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele'ydi. Son yılların en çok tartışılan yatırım aracı haline gelen Bitcoin'i resmi para birimi olarak kabul eden Bukele, dünyada bir ilki gerçekleştirmişti. Bukele'nin yaptığı son açıklama, Bitcoin'i resmi para birimi olarak kullanan ülkelerin sayısının artabileceğini düşündürüyor.

Türkiyede Çok Satan X3 Pronun Yepyeni Kardeşi POCO X4 Pro 5G Duyuruldu

Dünyanın en popüler teknoloji fuarlarından Mobil Dünya Kongresi (MWC 2022) resmen başladı. Etkinlikler kapsamında sahne alan şirketlerden bir tanesi de Çinli teknoloji şirketi Xiaomi'nin alt markası POCO oldu. Şirket, X4 Pro 5G olarak isimlendirdiği yeni akıllı telefonunu tüketicilerin beğenisine sundu. Peki POCO'nun yeni akıllı telefonu tüketiciye neler vadediyor?