Robotların Sebep Olduğu Birbirinden Ürkütücü Kazalar: Birini 10 Yerinden Bıçaklayan Bile Var!

Robot teknolojisinin ilerlemesi, gün geçtikçe iyi şeylerin yanında bazı kazaları da beraberinde getirdi. Bu kazaların bazıları sıradan yaralanmalarla sınırlı kalsa bile maalesef bazı durumlarda hayatlarını kaybeden insanlar oldu.

29.10.2023 18:15:08 tarihinde yayınlandı.

Robot teknolojisinin ilerlemesi, gün geçtikçe iyi şeylerin yanında bazı kazaları da beraberinde getirdi. Bu kazaların bazıları sıradan yaralanmalarla sınırlı kalsa bile maalesef bazı durumlarda hayatlarını kaybeden insanlar oldu.

Bu teknolojinin gelişmesiyle hastasını öldüren robot cerrahtan sürücüsüz araca kadar pek çok kaza haberi aldık. Nadiren de olsa yaşanan bu kazalar, ilerleyen süreçlerde bizi nelerin beklediği konusunda da endişelendirmiyor değil. Bir bakalım robotlar, geçmişten günümüze akıllarda nasıl yer etmiş?

Olayın 2000’lerde olduğunu düşünmek gibi bir yanılgıya kapılmayın çünkü kaza 1979’da yaşanmış. Amerika’da bir fabrika işçisi olan 25 yaşındaki Williams, depolama raflarından nesneleri almak için kullanılan endüstriyel bir robot kolunun kafasına çarpması sonucu trajik bir biçimde hayatını kaybetmiş.

Williams'ın ailesi, robot üreticisi Litton Industries'e karşı dava açmış ve mahkeme, yeterli güvenlik önlemlerinin alınmamasının bu tür bir kaza yaşanmasına neden olduğuna karar vererek aileye 10 milyon dolar tazminat ödenmesine hükmetmiş.

Hassas görsel #blur-img{ filter: blur(100px); -webkit-filter: blur(100px); cursor:pointer; } /* Position text in the middle of the page/image */ .blur-bg-text { background-color: rgb(0,0,0); /* Fallback color */ background-color: rgba(0,0,0, 0.4); /* Black w/opacity/see-through */ color: white; font-weight: bold; position: absolute; top: 50%; left: 50%; transform: translate(-50%, -50%); z-index: 2; width: 80%; padding: 20px !important; text-align: center; cursor:pointer; } function unBlur(count){ var item = document.querySelector('#blur-img-' + count +' img'); var blurContent = document.querySelector('#blur-img-' + count +' div'); if(blurContent.classList.value == 1){ blurContent.classList.remove("hide"); blurContent.classList.add("is-visible"); item.style.filter = 'blur(100px)'; item.style.webkitFilter = 'blur(100px)'; }else{ if(blurContent.classList.value == 'blur-bg-text hide'){ blurContent.classList.remove("hide"); blurContent.classList.add("is-visible"); item.style.filter = 'blur(100px)'; item.style.webkitFilter = 'blur(100px)'; }else{ item.style.filter = 'unset'; item.style.webkitFilter = 'unset'; blurContent.classList.remove("is-visible"); blurContent.classList.add("hide"); } } }

Bu olay henüz taze sayılabilecek kadar yeni. 2018’de Çin'de bir fabrika işçisi olan 49 yaşındaki Zhou, aniden çöken bir endüstriyel robotun saldırısına uğradı ve her biri 1 ft (30,48 cm) uzunluğundaki 10 keskin çelik çubuk, beklenmedik bir şekilde robot tarafından koluna ve göğsüne saplandı.

Bu çubuklardan dördü sağ koluna, biri sağ omzuna, biri göğsüne ve dördü de sağ ön koluna saplanmıştı. Ameliyatla vücudundaki çubuklar başarıyla çıkarıldıktan sonra Zhou, mucizevi bir şekilde hayatta kaldı. Bu kaza, robot teknolojisinin güvenlik önlemleri konusundaki önemini bize bir kez daha vurguladı.

Mart 2018'de, Elaine Herzberg isimli bir kadın, araç paylaşım firması Uber'in kendi kendine giden prototip bir aracının çarpması sonucu hayatını kaybetti. 49 yaşındaki Herzberg, Arizona'da dört şeritli bir yolda bisikletini sürerken sürücü koltuğunda insan güvenliği yedek sürücüsünün bulunduğu, kendi kendine sürüş modunda çalışan bir araca çarptı.

O dönemin haberlerine göre araçtaki Uber mühendisi Rafaela Vasquez, telefonda video izliyordu. Herzberg ise aldığı yaralardan dolayı hayatını kaybetti; bu kaza ise sürücüsüz bir aracın karıştığı ilk yaya ölümü olarak kaydedilen bir vaka olarak kayıtlara geçti.


Kaynak webtekno.com

 

210W Hızlı Şarj, 200 MP Kamera Sunan Redmi Note 12 Serisi Tanıtıldı (Bu Fiyata Türkiyede Peynir Ekmek Gibi Satar)

Çinli teknoloji devi Xiaomi'nin alt markası olarak ticari yaşamını sürdüren Redmi, bugün gerçekleştirdiği bir etkinlikte en yeni akıllı telefonlarını duyurdu. "Note 12 Pro", "Note 12 Pro+" ve "Note 12 Explorer Edition" isimli üç yeni model ile karşımıza çıkan şirket, akıllı telefon dünyasındaki dengeleri değiştirmeye kararlı gibi görünüyor. Zira telefonlar, gerçekten de bomba özelliklere ve akıl çelebilecek fiyatlara sahip.

Orta Segmentin Sınırlarını Zorlayan Telefon Honor 70 Türkiyede: İşte Hiç de Fena Olmayan Fiyatı!

Yıllar boyunca Çinli teknoloji şirketi Huawei'nin bünyesinde çalışmalarını sürdüren ancak birkaç yıl önce satılarak bağımsız bir marka haline gelen Honor, Huawei sonrası döneminde de dikkat çeken akıllı telefonlarla karşımıza çıktı. Bu telefonlardan bir tanesi de birkaç ay önce tanıtılan Honor 70 isimli modeldi. Şimdiyse bu akıllı telefonla ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı.