Sıcaklığı Güneşten Bile Yüksek Olan Bir Kahverengi Cüce Keşfedildi: Türünün Tek Örneği!

İsrailli gökbilimci Na'ama Hallakoun liderliğindeki uluslararası uzay araştırma ekibi, Dünya'dan 1.400 ışıkyılı uzakta dikkat çekici bir gök cismi ile karşılaştılar. Ne yıldız ne de gezegen olması nedeniyle "kahverengi cüce" kategorisine alınan bu gök cisminin, Güneş'in yüzeyinden bile sıcak olduğu tespit edildi. Bilim insanları, tespit ettikleri gök cismine "WD0032-317B" ismini verdiler. 

19.06.2023 21:15:08 tarihinde yayınlandı.

İsrailli gökbilimci Na'ama Hallakoun liderliğindeki uluslararası uzay araştırma ekibi, Dünya'dan 1.400 ışıkyılı uzakta dikkat çekici bir gök cismi ile karşılaştılar. Ne yıldız ne de gezegen olması nedeniyle "kahverengi cüce" kategorisine alınan bu gök cisminin, Güneş'in yüzeyinden bile sıcak olduğu tespit edildi. Bilim insanları, tespit ettikleri gök cismine "WD0032-317B" ismini verdiler. 

Kahverengi cüceler her zaman gizemli gök cisimleri olarak bilinirler. Çünkü haklarında çok fazla bilinmez söz konusu. WD0032-317B ise tüm bu bilinmezleri maksimum seviyeye çıkardı. Çünkü kahverengi cücelerin gezegenlerden daha sıcak oldukları ancak yıldızlar (yani Güneş) kadar yüksek sıcaklığa ulaşamayacakları düşünülüyordu. WD0032-317B'den elde edilen bulgular, bugüne kadar bilinenlerin yeniden tartışmaya açılmasına neden oldu.

Güneş'in yüzey sıcaklığının yaklaşık 5.505 santigrat derece olduğu zaten biliniyor. WD0032-317B için yapılan ölçümler ise bu kahverengi cücenin sıcaklığının 7.727 santigrat derece olduğunun tespit edilmesini sağladı. Yani yıldız kategorisine alınmayan WD0032-317B, Güneş'ten 2.222 santigrat derece daha sıcak. Bilim insanları, WD0032-317B'nin türünün tek örneği olduğunu söylüyorlar. Bugüne kadar tespit edilen hiçbir kahverengi cücede bu sıcaklıklar görülememişti.

Uzmanlara göre WD0032-317B'yi önemli kılan tek şey Güneş'ten bile sıcak olması değil. Ölçümler, bu kahverengi cücenin kendi yıldızına yakın yörüngede dolaştığını ortaya koydu. Bilim insanları, yapılacak araştırmalarla Jüpiter gibi gaz odaklı gezegenlerle ilgili yepyeni bilgilere ulaşılabileceğini düşünüyorlar. Öte yandan; WD0032-317B ile yapılacak çalışmalar sadece Jüpiter gibi gezegenler için önemli değil. Araştırmacılar, bu keşif ile KELT-9b gibi ötegezegenlerle ilgili önemli sonuçlara ulaşabileceklerine de inanıyorlar. 

İLGİLİ HABER Satürnün Uydusu Enceladusta Yaşamın Yapı Taşlarından Biri Bulundu

Ancak şunu belirtmeden geçmeyelim; WD0032-317B ile ilgili bulgular oldukça kısıtlı. Uzmanların çalışmaları yıllar boyunca sürebilir. O günler geldiğinde hangi sonuçlara ulaşılacağı, bugüne kadarki hangi bilgilerin yanlış olduğunun anlaşılacağı şimdiden merak konusu olmuş durumda...


Kaynak webtekno.com

 

Yapay Zekâ, Sanatçılardan Sonra Şimdi de Yazarların İşini Zorlaştıracak: Karşınızda Wordcraft

OpenAI’ın yapay zekâsı DALL-E, internetteki tüm görselleri tarayarak sizin için yazdığınız kelimeleri birer sanat eserine dönüştürmesiyle biliniyordu. Hatta Microsoft’un DALL-E’yi yeni tasarım uygulaması Designer’da kullanması, sanatçıları oldukça sinirlendirmiş ve “Yapay zekâların hazırladığı fotoğraflar ne kadar etik?” sorularını akıllara getirmişti.

Türk Takımı S2G Esports, Uluslararası PUBG Mobile Turnuvasında 4. Oldu

Espor arenası her geçen gün büyümeye devam ederken, mobil oyunlar da espordaki yerini genişletmeyi sürdürüyor. Espor alanında adından en fazla söz ettiren mobil oyunların başındaysa elbette PUBG Mobile yer alıyor. Suudi Arabistan’ın Riyad şehrinde düzenlenen PUBG MOBILE World Invitational (PMWI) 2022 Afterparty Showdown turnuvası, bugüne kadarki en büyük mobil espor turnuvalarından biri olarak tarihe geçti.

iPhone Almak Zorlaştı mı Kolaylaştı mı? İşte Yıllara Göre iPhone Fiyatları ile Asgari Ücret Arasındaki Farklar

Türk Lirası’nın son yıllarda yaşadığı ve günümüzde de devam eden değer kaybı, her türlü üründe fiyatların artmasına neden oldu. Doların artmasıyla birlikte özellikle büyük oranda dışa bağlı olduğumuz teknolojik ürünlerde fiyatlar biz ‘ütopik seviyelere ulaştı’ dedikçe bizi daha da yanıltmayı başardı ve önüne herhangi bir sınır koymadan artma yolunda devam etti.