SQL Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir? Bazı Komut Örnekleri

Bazı temel bilgisayar ve internet kavramlarını hepimiz biliriz, yani en azından adını duymuşuzdur. Bunlardan bazılarını bilmek kimsenin işine yaramaz ancak bazıları oldukça kritik öneme sahiptir. Bunlardan biri de SQL dilidir. SQL, bilinenin aksine bir programlama dili değildir yalnızca veritabanlarını, özellikle ilişkisel olanları yönetmek için kullanılan özel bir dildir. 

21.02.2022 19:45:11 tarihinde yayınlandı.

Bazı temel bilgisayar ve internet kavramlarını hepimiz biliriz, yani en azından adını duymuşuzdur. Bunlardan bazılarını bilmek kimsenin işine yaramaz ancak bazıları oldukça kritik öneme sahiptir. Bunlardan biri de SQL dilidir. SQL, bilinenin aksine bir programlama dili değildir yalnızca veritabanlarını, özellikle ilişkisel olanları yönetmek için kullanılan özel bir dildir. 

SQL bilmek elbette ilk olarak yazılımcıların görevi ancak bir yazılımcı ya da sistem geliştiricisi olmasanız bile bu dili öğrenmeniz gerekebilir. Çünkü bu dilin kullanıldığı veritabanları neredeyse artık her yerde karşımıza çıkmaya başladılar. SQL dilini ilk kez duyuyorsanız gelin SQL nedir, ne işe yarar, nerelerde kullanılır, öğrenip de ne yapacaksınız gibi merak edilen soruları yakından inceleyelim.

SQL, veri yönetimi amacıyla kullanılan bir dildir. İlişkisel veritabanları başta olmak üzere pek çok farklı türdeki veritabanında bulunan veriler SQL dili kullanılarak yönetilir. SQL dilini kullanılarak yazılan komutlar aracılığıyla veritabanına yeni veriler eklenebilir, var olan veriler değiştirilebilir, kayıtlı veriler silinebilir ve var olan verilerden özel listeler oluşturulabilir.

Veritabanı sistemleri geliştikçe verileri yönetmek için alternatif yol arayışı sonucu SQL dili doğmuştur. İlk olarak matematiksel bir dizilim olan SQUARE, daha sonra ise bu dilin geliştirilmiş versiyonu olan SEQUEL kullanılmıştır. Bu dillerin son hali ise Structured Query Language, kısaca SQL, Türkçesi ile Yapılandırılmış Sorgu Dili olmuştur.

SQL dili kullanılarak oluşturulan ilişkisel veritabanları, büyük çaplı verilerin çok daha kolay ve güvenilir bir şekilde yönetilmesini sağlar. Birkaç sayfadan oluşan Excel dosyası bile nasıl yoruyor bir düşünün. Bunun onlarca kat fazla veriden oluşmuş bir versiyonunu SQL dili olmadan yönetmeye çalışmak hiç de akıl karı değil.

Günümüzde pek çok açık kaynaklı veritabanı SQL ile çalışıyor. Pek çok şirket de SQL dili ile hazırlanan veritabanları kullanıyor ve bu nedenle çalışanlarından bu dili bilmelerini istiyor. Hevesli bir öğrenci olursanız SQL dilini birkaç saatte öğrenmeniz mümkün. Çünkü günlük hayatta kullanılan basit İngilizce kelimeler aynı zamanda SQL dili komutlarında da kullanılıyor.

SQL ile veritabanı oluşturmak uzmanların işi. Bu nedenle birkaç saatte öğrendiğiniz dil ile bunu yapmak pek kolay değil. Ancak oluşturulmuş bir ilişkisel veritabanında herhangi bir işlem yapmak için temel SQL dil bilgisi yeterli olacaktır.

SQL dilinde yazdığınız komutlar sayesinde söz konusu veritabanına yeni veriler ekleyebilir, var olan veriler üzerinde değişiklikler yapabilir, verileri silebilir ve kayıtlı verileri düzenleyerek çok daha kolay ulaşılmasını sağlayacak özel listeler hazırlayabilirsiniz. Yani SQL dilini bilmek demek, veritabanını kontrol etmek demektir.


Kaynak webtekno.com

 

Google Haritalar Artık Yollardaki Bariyerleri Bile Gösterecek: İşte Yeni Özellikler ve Sürücülerin Hoşuna Gidecek Tasarım

ABD merkezli teknoloji devi Google, bundan birkaç yıl önce Volvo ve Audi gibi otomotiv sektörünün önde gelen isimleriyle bir araya gelip, Android Automotive isimli işletim sistemini geliştirmişti. Bu işletim sistemi, adından da anlaşılabileceği üzere otomobillere Android yazılım getiriyordu. Bu işletim sistemi, bazı otomobillerde aktif olarak kullanılıyor.

Microsoft, Windows 11deki Gizli Özellikleri Etkinleştirmeye Yarayan Yazılımı "Yanlışlıkla" Herkes İçin Yayınladı

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, Windows 11 ile ilgili büyük bir "yanlış adım" attı. Şirket, Windows 11'de henüz aktif edilmemiş özellikleri bulmaya ve bunları etkinleştirmeye yarayan dahili bir aracı, yanlışlıkla yayınladı. Hal böyle olunca geliştiriciler "StagingTool" isimli bu aracı kullanmaya başladılar. Microsoft, yanlışlığı fark ettikten sonra uygulamayı kaldırdı ancak nafile. StagingTool, Windows 11 ile ilgili forum sitelerine yayıldı bile...